czwartek, 7 listopada 2013

Ustawa o zawodzie psychologa - otwarta debata


Zawód psychologa w Polsce nie jest unormowany żadną ustawą. Każdy, jeśli tylko chce, może nazwać się psychologiem i tego samego dnia otworzyć swój własny prywatny gabinet. Taki stan rzeczy sprawia, że poszukujący pomocy psychologa ma spore szanse trafienia do kogoś kto po prostu nim nie jest. Wystarczy przejrzeć kilka stron "psychologów", którzy piszą o swym pedagogicznym wykształceniu, czy po prostu życiowym doświadczeniu. Niestety wielu z owych specjalistów te informacje pomija, lub po prostu kłamie.
 
Niestety taka osoba nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Nie poniesie konsekwencji nawet, gdy zamiast pomóc - zaszkodzi. Dlatego tak ważne jest działanie na rzecz powstania ustawy, która pozwoliłaby powstrzymać takie nadużycia. Zainteresowanych zapraszam na otwartą debatę dotyczącą ustawy o zawodzie psychologa. Poniżej czas/miejsce i fantastyczni prelegenci.

prof. dr hab. Stanisław Kowalik
dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska
dr Tomasz Grzyb
Ewa Okręglicka - Forysiak

Miejsce: Wrocław, klub Włodkowica 21
Czas: 09/11/13 17:00

 
PS. Gdy decydujesz się na wizytę u psychologa sprawdź czy naprawdę nim jest. Możesz to zrobić prosząc o stosowne dokumenty (np. dyplom) a gdy masz wątpliwości dzwoniąc do jego macierzystej uczelni. Ważne - dyplomy i certyfikaty firm czy szkół psychoterapii nie stanowią potwierdzenia dla  uzyskania stopnia magistra psychologii. Taki tytuł może nadać jedynie uczelnia wyższa.

środa, 6 listopada 2013

Polacy zaczynają wariować? - Na pewno nie!

Dzisiaj na stronach Gazety Wyborczej moją uwagę przyciągnął artykuł pt. Polacy zaczynają wariować? W psychiatrycznych szpitalach coraz więcej pacjentów. Nie przepadam za takimi tytułami, które wieszczą kryzys, koniec świata i sugerują że jest coraz gorzej. Tym bardziej, że odpowiedź na to pytanie o to czy Polacy zaczynają wariować jest negatywna. Niemniej warto się zapoznać z tekstem. Bo odpowiada na kilka ważnych i zarazem podstawowych pytań, kiedy decydujemy się na wybór specjalisty. 

P.S. Nie mogę także zgodzić się z tezą pani Agnieszki gdy odpowiada że bezpieczniej jest najpierw zgłosić się do psychiatry, niż do psychologa. W mojego doświadczenia wynika odwrotna zależność. Psychiatrzy nazbyt często rozpoczynają od terapii farmakologicznej, nazbyt często wizyta u psychiatry trwa kwadrans jeśli nie 10 minut. Psycholog zaś już na wstępnie poświęca godzinę na wywiad i wstępną diagnozę. Także dobry psycholog kiedy zauważy potrzebę wsparcia farmakologicznego na pewno taką zasugeruje.

Michał Golombek - ZnanyLekarz.pl