środa, 19 września 2012

Kariera - Gdy doświadczenia brak

Miałem na studiach wielu znajomych, którzy w momencie ich zakończenia opowiadali, jak to wysyłają setki CV i nie mogą nic znaleźć. Zawsze im się dziwiłem, ponieważ według mnie pomimo bezrobocia, kryzysu, niżu czy wyżu, praca jest i wcale nie tak trudną ją dostać. Z czego więc to wynika i jak zacząć.
 
1. Oczekiwania - nie warto się oszukiwać, że pracodawcy tylko czekają na to, aż otrzymają nasze dokumenty, po czym z radością zatrudnią nas w elastycznym wymiarze czasu z ogromnym wynagrodzeniem. Gdy nie masz doświadczenia, nie bądź wybredny, zrób praktyki, staż, czy nawet wolontariat, który pozwoli Ci na zdobycie doświadczenia i uczyni Cię atrakcyjniejszym na rynku pracy. Nie ma ofert zgodnych z Twoimi marzeniami? Rozpocznij swoje doświadczenie w czymś pokrewnym i szukaj nadarzającej się okazji.
 
2. Jedna oferta = jedna aplikacja - Swoje aplikacje pisz pod konkretną ofertę. Unikaj wysyłania swoich dokumentów pakietami, tylko marnujesz swój czas i czas rekruterów. Pisz pod konkretną firmę, opisane stanowisko. Rekruter będzie szukał przecież najlepszego kandydata na to stanowisko, a nie akurat Ciebie.
 
3. Czytelne dokumenty - Rekruter ma najczęściej kilka minut, a nawet kilka sekund na przejrzenie Twojego profilu. Jeśli napiszesz w swoim CV za dużo, przytłoczy go ilość danych i odrzuci Twoją aplikację na "później" (czytaj: nigdy). Staraj się też, żeby dokumenty miały poprawną formę graficzną i ortograficzną.
 
4. Nie kłam, nie ubarwiaj, nie zawyżaj swoich kompetencji - Jeśli podczas rozmowy prawda wyjdzie na jaw, zostaniesz zapamiętany jako oszust i wtedy na pewno już na pracę nie ma co liczyć. Część osób liczy także na to, że prawda wyjdzie na jaw, dopiero już w miejscu pracy, ale wtedy uda im się jakoś przetrwać albo przynajmniej zdobyć trochę doświadczenia. Niestety najczęściej zdobywa się jedynie złą opinię.
 
5. Pomoc specjalistów - jeśli nie potrafisz napisać takich dokumentów, skorzystaj z pomocy specjalistów - takich którzy napiszą Twoje CV i LM językiem korzyści biznesowych, zwrócą uwagę na Twoje najlepsze cechy podczas aplikacji na dane stanowisko. Nie muszę to być ja. Jeśli martwisz się, że cena takiej pomocy jest zbyt wysoka, to masz rację, nie są to tanie usługi. Trzeba zebrać dane, dopytać o profil i napisać wszystko w przemyślany sposób. Pomyśl jednak o możliwościach i zarobkach na Twoim nowym stanowisku i ile byłbyś gotów za nie zapłacić.
 
Wejście na rynek pracy, nie zawsze jest łatwe, ale jest możliwe i wszystko zależy tutaj od Ciebie.
 
 
 
Michał Golombek - ZnanyLekarz.pl